Благодійні внески у вінницьких лікарнях: таємниця за сімома замками

Понад десять років тому у вінницьких лікарнях з’явилися перші благодійні фонди. Люди сплачують добровільні кошти за безкоштовні процедури, начебто на потреби лікарні. Та по факту, куди йдуть гроші – таємниця за сімома замками. «Народний контроль» вирішив провести власне розслідування.

Vinnytsia2

В одній із вінницьких поліклінік журналісти провели експеримент, зробивши один із безкоштовних аналізів. Так, медпрацівники пропонують заплатити за аналіз крові десять гривень. Якщо ж у вас є пільги – навіть пропонують знижку. Квитанцію надають та суму пишуть від руки, хоча при процедурі називають конкретну суму.

«Документи, на підставі яких сплачуються благодійні внески, – це просто маленькі листочки без вихідних реквізитів. Вони не дають людині впевненості в тому, що її кошти будуть спрямовані саме на благодійні цілі», – зазначає юрист «Народного контролю» Олексій Мусіровський.

Vinnytsia3

Дійсно, з реквізитів на квитанції можна побачити тільки суму внеску, номерок та адресу дирекції фонду. За вказаною адресою журналісти і вирушили, аби дізнатись, як же працює ця система. Та представники благодійного фонду з журналістами на камеру відмовились спілкуватись.

Vinnytsia4

Журналісти «Народного контролю» поспілкувались з вінничанкою Зінаїдою, яка в лікарнях принципово не платить. Каже, права свої потрібно відстоювати і розуміти, за що щоразу дістаєш гроші з гаманця.

«Коли я оформила дитині довідку в школу, лікар вимагав з мене десять гривень. На моє зауваження про безкоштовну медицину мені відповіли, що я повинна заплатити, адже це благодійний внесок. Тоді я пішла до завідуючої. Вона мені пояснила, що ця квитанція платна. В результаті я заплатила чотири гривні, але ж не десять. Якщо це благодійний внесок, то маю право вибирати платити мені чи ні», – обурюється жінка.

Vinnytsia5

Не вимагали, але натякали на хабар вінничанці Оксані. Після пологів з жінки хотіли здерти гроші за те, що врятували її донечку.

«Дитина не доношена, вона сама не дихала, її відразу забрали в реанімацію, дитячий лікар прямо не говорила, але своїми питаннями натякала, що ми маємо віддячити їй», – розповідає Оксана.

Щодо благодійних внесків Оксана каже, що головне аби вони йшли на потреби лікарні.

Vinnytsia7

У Вінницькій обласній дитячій лікарні зізнаються – без грошей пацієнтів не обійтися. Та аби люди були впевнені, що їх кошти йдуть не у чиїсь кишені, тут вже давно перейшли  на нову форму співпраці з благодійними фондами.

Представники пацієнтів Вінницької дитячої лікарні при бажанні сплатити благодійний внесок можуть користуватись спеціальним терміналом самообслуговування. Такий термінал видає квитанцію з необхідними даними.

Vinnytsia8

Керівництво дитячої обласної лікарні переконує – не дають вказівок, скільки треба заплатити.

«Працівники закладу ніякого стосунку до збору коштів та  оприбуткування цих коштів не мають. Єдине, що можуть робити наші лікарі, – це ознайомлювати батьків наших пацієнтів і опікунів з тими причинами, які сьогодні нас змушують  працювати з благодійними організаціями і на що ці кошти будуть спрямовані», – пояснює головний лікар Вінницької обласної дитячої лікарні Василь Паненко.

Vinnytsia9

Навесні термінали самообслуговування можуть з’явитися й в інших медичних закладах. На черговому засіданні облради депутати дали вказівки благодійним фондам, аби ті перестали працювати з готівкою.

Безготівковий розрахунок – правильне рішення, переконані активісти. Та кажуть, що встановлення апаратів це тільки перший крок. Далі хіба тотальний контроль зі сторони громади може змінити ситуацію.

«Будемо ходити по лікарнях, де будуть встановлені термінали, і перевіряти як вони будуть працювати і чи дійсно ці благодійні кошти будуть сплачуватись виключно через термінал», – розповідає громадська активістка Олена Регеша.

Чи вилікує така ініціатива вінницькі лікарні та поліклініки від хабарництва – покаже час. Наразі радимо усім пам’ятати: ніхто не може змушувати вас платити гроші за безкоштовну медицину.

«Що стосується благодійних внесків, то ніхто не зобов’язаний їх сплачувати. Це добровільний внесок, і ви можете заплатити ту суму, яку вважаєте за потрібне, а можете і взагалі не платити. В нас безкоштовна медицина, не забезпечена на сто відсотків», – наголошує заступник директора департаменту охорони здоров’я Вінницької облдержадміністрації Олена Житанська.

Vinnytsia14

Якщо ж у вас вимагають хабар за ваше законне право безкоштовно отримати медичну допомогу, фіксуйте це і звертайтеся до правоохоронних органів.

«Згідно з статтею 49 Конституції України кожен громадянин України має право на безкоштовне отримання медичної допомоги у державних та комунальних закладах  охорони здоров’я», – зазначає юрист «Народного контролю» Олексій Мусіровський.