Гергелюк

Деревообробну галузь витіснила деревовирубна

 З падінням курсу гривні дуже вигідним став продаж зрубаного необробленого лісу за кордон. Чиновники лісової галузі розбещені щедрими пропозиціями ділків, які скупляють вітчизняну дерев’яну сировину на аукціонах. Здавалось би, що чим вища ціна на деревину, тим більше коштів надходить до бюджету. Але весь парадокс в тому, що 70% зрубаного лісу-кругляка в Україні вивозиться за кордон.

Ціна одного кубометра необробленого кругляка в Україні коштує 550 гривень, а у державах Євросоюзу – 60євро (приблизно 1400 гривень). Різниця суттєва, але що з цього має держава?

За оцінкою Західноукраїнської асоціації деревообробників, з кожного кубометра вивезеного за кордон Україна недоотримує в казну 120 гривень.

У 2014 згідно статистики за межі України було вивезено 4 мільйони кубометрів кругляка. Тобто пряма сума втрат сягає близько 500 мільйонів гривень. Це не враховуючи розкрадання та необліковані вирубки.

Фахівці деревообробної галузі заявляють, що 200 кубометрів дерев’яної сировини вивезеної за кордон – це втрата одного робочого місця на рік. Тобто галузь за рік втрачає близько 20000 робочих місць. Тож внаслідок ігнорування заборони експорту необробленої деревини маємо ліквідацію сотні переробних підприємств та десятки тисяч робочих місць,Україна не отримує значних сум прибутку та перетворюється на сировинний придаток для інших держав.

Тим часом в сусідніх країнах Польщі,Угорщині,Чехії деревообробна галузь динамічно розвивається. А значна частина експортованої Україною деревини повертається до нас-але вже у вигляді готових виробів.

Економічна та екологічна шкода вивозу лісу є вагомим важелем для вступу в дію закону №1362 про заборону вивозу деревини за кордон. Громадська думка давно сформована та економічно обґрунтована. Незрозумілим є позиція Президента, який не підписав закон,тим самим заблокувавши його реалізацію.

Українці чекають  на вирішення даної проблеми і зволікання її піде на користь лише ворогам країни.