politsiya11

Добродомов: Закон про поліцію зробить її роботу більш відкритою для людей

Сьогодні, 4 серпня, Президент Петро Порошенко підписав Закон про національну поліцію, ухвалений парламентом місяць тому. У Законі, зокрема, враховані й поправки від секретаря Антикорупційного комітету Дмитра Добродомова. На думку народного депутата, запропоновані ним ініціативи зроблять роботу поліції більш відкритою і допоможуть повернути довіру людей до правоохоронців.

Як розповів Дмитро Добродомов, серед врахованих поправок його авторства – контролююча норма проти катування поліцейськими і відповідний механізм повідомлення про такі факти. Зокрема, поліцейський зобов’язаний доповісти безпосередньому керівництву про факти катування та наміри їх застосування. У разі ж приховування такої інформації, керівник органу протягом доби з моменту отримання таких відомостей зобов’язаний ініціювати проведення службового розслідування та притягнення винних до відповідальності.

Також за пропозицією Добродомова конкретизовано положенням, коли поліцейський зобов’язаний на звернення будь-якої людини назвати своє прізвище, посаду, спеціальне звання та пред’явити на службове посвідчення.

«Ця пропозиція пов’язана з тим, що часто правоохоронці відмовляються показати своє посвідчення. Особливо тоді, коли людина сама звернулася до міліції із певною інформацією, – пояснює автор поправки. –  Запропоноване  мною уточнення – це запобіжник у  майбутньому, щоб працівники Національної поліції пред’являли свої посвідчення будь-кому: незалежно від того чи людини сама звернулась до поліцейського, чи поліцейський до людини».

Також, щоб мінімізувати можливі зловживання поліцейськими під час опитування особи, огляду речей, перевірки документів тощо, упроваджено норму, коли «під час проведення превентивних поліцейських заходів Національна поліція зобов’язана повідомити особі про причини застосування превентивних заходів по відношенню до неї, а також довести до її відома вичерпний перелік положень нормативно-правових актів, на підставі яких здійснюються ці заходи».

 На думку Добродомова, виконання  норми у такій редакції сприятиме зростанню довіри населення до поліції, сприятиме правовій обізнаності поліції і населення, а також стане додатковим запобіжником проти незаконних дій з боку поліції.

Серед інших норм Закону, запропонованих народним депутатом: при будь-якому затриманні особи поліцією відлік часу утримання її в спеціально відведених для цього приміщеннях починається з моменту фактичного затримання. У разі застосування до особи спеціальних засобів, вогнепальної зброї поліцейський має у письмовій формі повідомити про це свого керівника.

За пропозицією Дмитра Добродомова введені додаткові підстави для припинення повноважень членів  поліцейських комісій: обмеження цивільної дієздатності або визнання його недієздатним; у разі застосування до нього заходів адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов’язаного з корупцією. Водночас оголошення про проведення засідання поліцейської комісії має оприлюднюватися  на сайті не пізніше, аніж за 2 дні.