Корупція в мантії: як діє судова система на Прикарпатті

Продажність суддів, кумівство, безпідставні вироки, що калічать долі людей, – ось реалії української судової системи.

І поки уряд обіцяє кардинальні реформи у вітчизняному судочинстві, у залах суду все і далі відбувається за напрацьованими схемами.

Визнати винним

Романа Струца з Франківщини звинуватили у вбивстві валютника. Журналісти «Народного контролю» пройшли з ним десятки судів. Судді змінювались регулярно. Деякі просто не витримували тиску. А тим часом, майже шість років Роман Струц перебував у СІЗО. Мама хлопця стверджує, розбиратися у справі суд наміру не мав. Романа було визнано винним ще до засідань.

«Ще нічого не знайшовши, не знавши нічого, слідчий мені сказав: «Буде сидіти ваш син!». А звідки він міг знати, що буде сидіти? Значить у них все було заплановано», – каже мати обвинуваченого Жанна Струц.

роман струц у суді

Роман Струц у суді

Тоді суд не взяв до уваги ані показів матері Романа, ані друзів, які забезпечували хлопцеві залізне алібі. Сам Роман розповідав і про фізичні знущання над ним з боку правоохоронців. Та для суду все це виявилось непереконливим. Романа позбавили волі на 8 років. На волі він опинився за законом Савченко, відбувши в загальному в ув’язненні близько 6 років.

Суддівство по-косівськи

Одіозна голова Косівського суду Марія Кирилюк у боротьбі за мантію пройшла все: крики «Ганьба!» під судом, протести громадськості та навіть клопотання про її звільнення від самого Президента. Та дивним чином на своїй посаді вона залишається і досі, звершуючи долі косівчан. Судочинство Марії Кирилюк, бідкаються люди, їм вилазить боком. Скаржаться на упередженість та необ’єктивність судді, а в підтвердження своїх слів надають цілі пакунки скасованих рішень у апеляційних судах.

Визначені тарифи

Про вимагання хабарів з боку Коломийського судді Івана Хільчука нам розповіли люди, яким довелося пройти зі своїми справами через його суддівство. Серед них знайшлися і ті, хто не побоявся розповісти про це перед телекамерами. Пан Михайло з волі судді Хільчука провів за ґратами рік. Чоловіка звинуватили у викраденні державних коштів під час виконання службових обов’язків.

«Для того щоб розглянути законно цю кримінальну справу, то я зобов’язаний був дати судді Хільчукові, як він мені тихо і спокійно сказав, 2000 доларів», – розповідає пан Михайло журналістам.

Та давати хабар чоловік відмовився. Як результат – позбавлення волі на цілий рік, за начебто привласнення тисячі триста гривень. Правди чоловік шукає і досі, а тим часом стверджує, йому навіть почали погрожувати.

Та от сам суддя подібні звинувачення образливо заперечує. Мовляв, де ж це бачено, щоб суддя брав хабарі?

суддя хільчук

Суддя Іван Хільчук

Кумівство в суддівських кабінетах

Ще один суддя, якому довелося пережити і накази про звільнення, і переведення у різні суди, – Микола Кишинський. Сьогодні він суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду. На його діяння журналістам «Народного контролю» поскаржилися люди, які вже теж виграли не одну апеляцію по його постановах. Як виявилося, попри залізні докази відповідачів, суддя схилявся на бік позивача. Коли ж люди копнули глибше, то з’ясували: суддю з позивачами пов’язує не лише судова зала.

«Дружина судді Кишинського, Зоя, і адвокат у справі позивача Мирослав Хоптій є співзасновниками у бізнесі. Є ще й інша фірма, де є засновником дружина адвоката, брат адвоката і дружина судді. І ці троє взяли на роботу керуючим сина судді», – розповідають учасники процесу.

кишинський

Суддя Микола Кишинський

Врешті, через присутність журналістів на процесі суддя Кишинський таки взяв самовідвід у справі. Та це лише поодинокий випадок. Здебільшого ж захмарні хабарі, кумівство та спільні бізнес-інтереси таки вирішують людські долі.