Мер Дрогобича Тарас Кучма: Моя головна опора в роботі – громада

Яким був шлях до посади мера Дрогобича, які ініціативи планує втілити у найближчому майбутньому, про боротьбу з корупцією у місті –  у своєму першому інтерв’ю після обрання міським головою розповів член партії «Громадський рух «Народний контроль», «майданівець»,  доброволець, лікар-реаніаматолог Тарас Кучма.

kuchma

– Що стало відправною точкою для Вашого рішення балотуватися на міського голову Дрогобича?

– Відправною точкою став  фронт. І рішення балотуватися  – це насправді рішення цілого батальйону і хлопців з розвідки, які сказали: потрібно відкривати другий «фронт», удома. І, як зараз показує час і події в Києві, треба насправді перемагати на усіх фронтах і робити усе, щоб ми могли втілити в життя ідеї Майдану, ідеї, за які загинули хлопці.  Ми не маємо іншого права. Тож саме необхідність взяти на себе  відповідальність і стала відправною точкою.

– Поїздці на фронт передували київський Майдан, дрогобицький Євромайдан…

– Революція перекреслила життя дуже багатьох людей, натомість – дала поштовх новому життю. Хтось перефарбувався, хтось змінився, а хтось став ще більш цинічним, нахабним, неврівноваженим у духовному плані… Я думаю, що час усе розставить на свої місця і покаже, хто ким став після Революції Гідності. Але те, що вона змінила усіх, це точно.

«Міський голова – політична фігура, але він має знатися на господарці»

– Вашому обранню передувала надзвичайно неприємна історія з попереднім міським головою, секретарем Дрогобицької міської ради. Можливо, Ви уже тоді задумалися над тим, що потрібно взятися за проведення змін самому?

– Ні, абсолютно. Тоді навіть такої думки не виникало. Я прекрасно розумів: щоб іти у місцеву владу треба розумітися в господарці, треба мати якусь ціль. Я ж мав одну ціль – змінити і захистити державу. А минулі… Я не хотів би говорити про своїх «попєрєдніків», як їх називають. Ні поганого, ні доброго. Я дивлюся на те, що нас чекає попереду і що нам потрібно змінити в майбутньому. А ця історія… Є люди, котрі займаються вивченням цієї історії, це компетентні органи, які мають виконувати свої обов’язки. Нехай шукають відповідальних за ті чи інші провали, які були здійснені навмисне чи ненавмисне. Але маємо конкретний факт: Дрогобич зараз перебуває на, останньому, 9-му місці серед усіх міст Львівської області. Як же потрібно ненавидіти місто – на моє переконання, одне із найкращих у Західній Україні – щоби допустити таку руйнацію!

– Ви більше схиляєтеся до думки, що міський голова – не політична фігура, а, радше, технічно-управлінська?

– Міський голова, передусім, – це політична фігура, але він має знатися на господарці, подавати ідеї, визначати напрямки, контролювати те, що робиться у місті. Я собі уявляю мера міста як тата в сім’ї. Розумієте? Він, начебто, не займається прибиранням квартири, тільки допомагає, коли є крайня необхідність. Але він повинен так організувати роботу, щоб вдома все було добре. Тому той «тато» у  Дрогобичі повинен так само, з політичних міркувань, бачити, відчувати, тримати руку на «пульсі» життя Дрогобича, знати, де які дороги, що таке комунальна власність, що зробиться, коли. Але усього досконально знати не вийде. У нього є заступники, які йому допомагають, направляють. Головна ж опора – громада міста. Небайдужі громадяни телефонують, розповідають, де і які проблеми. Якщо це робиться з метою допомогти, я це сприймаю. Якщо ж це робиться, щоб допекти і показати, яка влада погана і що нічого не робиться… Наприклад, сьогодні, з 6 ранку працюють машини з прибирання снігу, але…

– Раніше у Дрогобичі такого не спостерігалося…

– Абсолютно. Але весь Facebook гуде, мені уже дзвонять друзі, знайомі і говорять, що я завалив роботу і снігоприбиральні машини не вийшли… Насправді ж з сьомої години об’їздив усе місто. Коли з’явилися сигнали, що не встигають чистити маленькі вулички, ми запустили ще третю машину. Почалася робота. А в місті… Побачили, що під вікном не прибрано, і вже кричать у Facebook, що робота завалена. Образливо, якщо чесно. Проїжджаючи сьогодні містом, я побачив, що одні люди вийшли і допомагають прибирати біля своєї домівки, а в інших – замети як були, так і залишилися. Є різні люди і різні ситуації, але ми працюємо і будемо працювати. Ми доведемо, що моя команда вміє працювати по-новому. Те, що ми перебуваємо на роботі з 8 ранку до 10-11 вечора, не минає даремно. Мені вже навіть незручно перед дружинами своїх заступників (посміхається – прим. авт.)! Але поки ми не ввійдемо у курс справи, зберігатимемо такий режим.

«У Дрогобичі «Народний контроль» – це об’єднуючий фактор»

– Ви кандидували на місцевих виборах від політичної партії «Громадський рух «Народний контроль». Як з’явився цей зв’язок? Що Вас поєднало?

– Усі мої друзі – ті, з ким я воював –  очолили спочатку рух, а потім – політичну партію. Зокрема, народні депутати Богдан Матківський, Андрій Антонищак. Плюс, коли я був на з’їзді партії, зустрів там дуже багато своїх друзів з розвідки, різних видів військ, своїх однодумців. Я зрозумів, що це не проект-одноденка, а те, що хочеться по-справжньому робити. Ми навчилися перемагати, відстоювати свою честь, але ще не навчилися захищати відвойоване від потали очільників влади. Але «Народний контроль» зобов’язаний тепер  контролювати тих, хто прийшов до влади, змушувати їх виконувати обіцянки. «Народний контроль» – це є і громадська організація, де будуть контролери у кожному будинку, кожному під’їзді. Це і партійна лінія, котра контролюватиме діяльність своїх висуванців – народних депутатів, депутатів обласних, місцевих рад та мерів.

kucma4

– А як щодо команди «Народного контролю» у Дрогобичі, адже, як відомо, вона створена з представників ГО «Дрогобицький майдан», ГО «Дрогобицька громада»?

– Мені надзвичайно приємно, що «Народний контроль» навіть після виборів ставить перед собою задачі, мету і надалі працює у тому режимі, в якому ми працювали до виборів. Так само «Народний контроль» буде об’єднуючим фактором. І «Дрогобицький майдан», і «Дрогобицька громада», і «Український молодіжний прорив» – усі вони задали шалений темп. Громадське середовище, з якого вийшла партія, і надалі буде функціонувати і допомагатиме у виконанні тих завдань, які ми перед собою ставимо. А їх у нас багато. Ми не маємо права говорити, що нам щось заважає, що чогось немає. Ми повинні робити роботу. Не відчуваємо відчаю. Хтось інший уже опустив би руки, але не ми. Дорогу долає той, хто йде, а не той, хто бідкається.

– «Народний контроль» прийшов до влади у Дрогобичі, то ж хто контролюватиме вашу діяльність?

– Так, ми моніторили роботу влади. Понад те, ми вже запланували заходи, як вийти з ситуацій, які залишилися нам у спадок. Наприклад,  маємо проблеми з боргами «Дрогобичводоканал», «Дрогобичтеплоенерго», серйозні проблеми з ринком, які перетворюються на лакмусовий папірець. Мені дуже приємно, що частина людей, що працюють на ринку, з розумінням ставляться до нас і хочуть допомогти. З іншого боку, ми будемо обіцяти, що усі, хто мали там роботу, матимуть її і надалі.  Але ми повинні навести там порядок. Потрібно навести лад і зробити все, щоби наше місто зробити окрасою Європи. А це можна зробити. І ми почнемо, як наш архітектор сказав, з локального облагороджування міста. Дрогобич має стати таким, де приємно жити кожному.  Вірю, що ми реалізуємо всі проекти, які запланували. Але хочемо відчути підтримку з боку громади. Рух повинен бути взаємним.

– Ви говорили про народних контролерів і діяльність місцевих громадських організацій. Як відбуватиметься взаємодія?

– Маємо кілька варіантів, як боротися спільно з громадськістю з корупцією. Ці проекти зараз проходять обговорення й удосконалення. Думаю, при кожній постійній комісії буде створена комісія народна.  Але ми не допускатимемо популізму. Насправді багато людей беруться контролювати владу заради своїх шкурних інтересів. Коли ж добиваються бажаного – земельну ділянку, комунальне майно, їхня громадська активність припиняється. З таким ми будемо боротися. Натомість людей, які переживають за інтереси громади, я максимально підтримуватиму. Вони будуть моїми другими очима і вухами. Основна моя команда – це громада і громадський рух.

– А як бути,  коли  досвідчена людина з прекрасними управлінськими якостями водночас має  не менший талант до проведення корупційних схем…

Я сказав усім, хто працює у раді, що даємо шанс працювати і надалі. Так, є одіозні фігури, які апріорі не можуть бути у нашій команді. Вони показали себе не як прекрасні спеціалісти, а як досвідчені корупціонери, які завалили справу. Той, хто довбав корабель, щоб він потонув, буде висаджений на безлюдний острів. Але ті, хто відчуває силу і можливість по-іншому працювати, мають шанс. Якщо не скористаються цим, будемо з ними прощатися. З цим має допомогти громада, що інформуватиме про роботу чиновників заявами, зверненнями. Тоді ми будемо жорстко реагувати. Я часто чую, що ті, хто уже тут були, не зможуть працювати по-новому, бо заражені вірусом «господаря». Але тільки шизофреник не може змінитися. Людина, а особливо людина мудра, здатна оцінити ситуацію і працювати інакше.

«Ми будемо відкрито говорити про кожну свою дію, кожне рішення»

– Ще будучи головою ГО «Дрогобицький майдан» Ви наголошували на закритості діяльності Дрогобицької міської ради. Чи готова влада зараз працювати відкрито і прозоро?

kucma5

– Працює ціла команда, яка висвітлюватиме кожен наш крок, кожну нашу дію. Всі документи, які будуть прийматися на сесії 7 грудня, до 1 січня будуть оприлюднені на офіційному сайті ДМР. Після 2 грудня жодні зміни не будуть вноситися, тобто ті документи, які назбираються пізніше, будуть перенесені на розгляд наступної сесії. Чи вдасться нам це зробити – побачимо. Ви не повірите, стільки нагальних питань – з опалення, соціальних виплат, із землею. Але їх  можна вирішити, якщо не  впадати у бюрократизм і вирішувати проблеми чесним шляхом. Також уся діяльність виконкому теж буде висвітлюватиметься якнайшвидше.

– Ви уже були депутатом Дрогобицької міської ради, співпрацювали з багатьма громадськими організаціями. Зараз же прийшла нова команда, нові депутати, більшість з яких – на першій каденції. Можливо, варто проводити для них спеціалізовані тренінги, навчання?

– Тренінги уже проводяться. Маю графік навчань, які ще мають відбутися.

Але хочу сказати, що, по-перше, зараз прийшов надзвичайно сильний склад міської ради.

Друге, на що я звернув увагу, це готовність працювати по-новому і вміння іти на компроміси.

І третє, що мені дуже імпонує, – на першій сесії всі забули про свою партійну приналежність. Це важливо. Ми передусім маємо захищати інтереси Дрогобича. У Раді нема регіоналів, комуністів, адептів старої влади, але є люди, хай не зовсім досвідчені, але вони грамотні, мудрі, знаючі кожен у своїй сфері діяльності. Їм це допоможе швидко зрозуміти, куди вони потрапили,  що мають робити. Один – у полі воїн, але коли є гарна підтримка – все набагато швидше вирішується.

Нагадаємо, 25 жовтня на місцевих виборах Тараса Кучму  підтримали  30% виборців – понад 9 тисяч містян.

Тарас Кучма  – лікар-реаніаматолог Дрогобицької першої міської лікарні, голова ради ГО «Дрогобицький майдан». У часи кривавих подій на Майдані рятував життя протестувальників, надаючи медичну допомогу. Потім  подався добровольцем на схід, де був головним медиком батальйону ім. Кульчицького. Нагороджений медаллю за любов і жертовність до України. Патріархом Київським Філаретом.