«Народний контроль» на Вінниччині підозрює адміністрацію парку Буша у відмиванні бюджетних коштів на майже 1 млн грн

Під час моніторингу витрачання бюджетних коштів АДМІНІСТРАЦІЇ ДЕРЖАВНОГО ІСТОРИКО-КУЛЬТУРНОГО ЗАПОВІДНИКА «БУША»  фахівцями «Народного контролю» встановлено сумнівні фінансові операції  з витрачання бюджетних коштів на суму 989 тис. 563 грн.

Історична довідка

Державний історико-культурний заповідник «Буша», розташований у селі Буша Ямпільського району Вінницької області, був створений у 2000 р. з метою збереження пам’яток архітектури, археології та історії.

На території парку розташовані 4 пам’ятки археології від ІІІ тис. до н. е. до ХІІ ст. н. е.; залишки фортеці та підземних ходів, міська ратуша XVI ст. дохристиянський та християнський скельний храм V-XVI ст. н. е. з унікальним художнім рельєфом.

На території заповідника також розташований парк історичної скульптури, де щорічно проводяться міжнародні зустрічі скульпторів-каменотесів, та музеї: археології, етнографії, оборони Буші та музей подільської кераміки.

Парк «Буша» є найпривабливішим місцем для зеленого й історичного туризму на території Ямпільського району.

Foto_busha_1

Foto_busha_2

Єdata – зручний інструмент фінансового контролю

У 2015 році на території України за ініціативи Міністерства фінансів почав функціонувати відкритий ресурс, який забезпечує повну прозорість державних фінансів та право громадськості на доступ до інформації – Є-data.

З 15 вересня 2015 року на порталі оприлюднюються всі трансакції Державної казначейської служби, з листопада на ньому доступна інформація про використання коштів державного і місцевих бюджетів, а у січні інформацію почали розкривати суб’єкти господарювання державної і комунальної власності, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50%.

Наразі Є-data є чи не найзручнішим інструментом громадського контролю для перевірки використання бюджетних коштів.

Зарплата з історією

На офіційному порталі використання бюджетних коштів Є-data https://spending.gov.ua/web/guest міститься інформація про зарахування заробітної плати працівникам адміністрації державного історико-культурного заповідника «Буша»  за період 2015-2017 років.

Використовуючи дані Є-data, фахівці «Народного контролю» встановили, що протягом періоду 2015–2017 років Адміністрацією заповідника «Буша» було перераховано заробітну плату розміром 989 тис. 563 гривні на рахунок юридичної особи під назвою «Історико-культурний заповідник «Буша» з кодом ЄДРПОУ 04525952.

Вказані кошти згідно з інформацією Є-data були перераховані на рахунок № 29246057067537, відкритий у Вінницькій філії ПАТ КБ «Приватбанк».

Foto_zarplata_platizhka

Сільська рада-перевертень

Під час перевірки правомірності виплати заробітної плати працівникам Адміністрації парку «Буша» фахівцями «Народного контролю» встановлено, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців юридичної особи з назвою «Історико-культурний заповідник «Буша» не існує, а  за кодом  04525952 зареєстрована інша юридична особа – РАТУСЬКА СІЛЬСКА РАДА ЯМПІЛЬСЬКОГО РАЙОНУ!

Foto_EDRPOU

Якщо вводити код ЄДРПОУ сільської ради як платника, то проблем не виникає, але якщо вводити код сільської ради як отримувача коштів, то сільрада вже носить іншу назву – Державний iсторико-культурний заповiдник «Буша», що більш ніж підозріло.

Foto_silrada_platnuk

Foto_silrada_oderzhuvach

Мовою закону

Згідно зі ст. 119 Бюджетного кодексу України нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають:

  • бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет);
  • напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі) або в порядку використання бюджетних коштів.

Згідно зі п. 1 ст. 210 Кримінального кодексу України – «Нецільове використання бюджетних коштів службовою особою, а так само здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч Бюджетному кодексу України чи закону про Державний бюджет України на відповідний рік, якщо предметом таких дій  були бюджетні кошти в особливо великих розмірах або вчинені повторно, або за попередньою змовою групою осіб, – караються обмеженням волі на строк від двох до п’яти років або позбавленням волі на строк від двох до шести років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років».

Про порушення повідомлено правоохоронців та НАБУ

Вінницька обласна організації «Народного контролю» невідкладно звернулась до правоохоронних органів, зокрема НАБУ, про невідкладне відкриття кримінального провадження та здійснення досудового розслідування за фактом нецільового використання бюджетних коштів та сумнівних фінансових операцій.

«Парк «Буша» – це  місце сакральної сили українського народу, яка живе в храмах, замках, Гайдамацькому яру, кам’яних ідолах впродовж тисячоліть. Зловживати коштами, виділеними на діяльність парку означає нехтувати історичною спадщиною українського народу. «Народний контроль» обов’язково доведе справу із коштами парку до логічного завершення. Якщо наші підозри будуть підтверджені правоохоронними органами, будемо наполягати на притягненні винних осіб до відповідальності», – прокоментував ситуацію лідер «Народного контролю» на Вінниччині Володимир Воловодюк.

Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців засновником Комунальної організації Адміністрації  Державного історико-культурного заповідника «Буша»  є Вінницька обласна рада, тобто Адміністрація є комунальною власністю. Поточний контроль за діяльністю Адміністрації на місцевому рівні забезпечує відділ культури і туризму Ямпільської районної державної адміністрації, який очолює Замишляєв Віктор Георгійович.

Юрист Вінницького обласного осередку «Народного контролю»

Олексій Мусіровський