Небезпечні висотки: які підземні таємниці заховані під вінницькими новобудовами

«Рів’єра», «Резиденція», «Європейський квартал», «Правильний вибір», «Сімейний»… Гучні назви житлових комплексів, що зводяться у Вінниці, –маркетинговий хід, аби привабити покупця.

Ціна квадратного метру від 9000 гривень. 42 метрова однокімнатна квартира коштуватиме тут приблизно 400 тисяч гривень.  Близько півмільйона і жодних гарантій безпеки. Купуючи житло, майбутні мешканці навряд чи чули про приховані підводні камені ділянок. А от їхні майбутні сусіди знають більше.

1

Микола, який вже давно живе біля місця, де зводять будинок говорить, що місце й справді небезпечне, а те, що навколо будинку б’ють сваї доводить, що з будівництвом щось не так.

Журналісти «Народного контролю» дістали карту генерального плану Вінниці і з’ясували, що на місті «Правильного вибору» мала би бути садибна забудова, на місці багатоповерхівок ЖК «Рів’єра» і «Резиденція» – теж садибна забудова, замість житлового комплексу  «Сімейний» – промислові підприємства. А територія, де зараз ведеться будівництво «Європейського кварталу», відповідно до плану зонування Вінниці поки  взагалі не визначена.

2

«Ми знаємо, наскільки там складні геологічні умови, тому потрібно було будувати дуже обережно, дуже, адже може бути переміщення ґрунту, а це серйозно», – розповів Василь Ярошевич, головний інженер філії Вінницького проектного інституту про місце, на якому будують житлові комплекси «Резиденція» і «Рів’єра».

Ярошевич

Василь Ярошевич, головний інженер філії Вінницького проектного інституту

Неподалік від «Рів’єри» і «Резиденції» зводять житловий комплекс «Правильний вибір». Від інтенсивного будівництва у будинках поряд уже потріскали стіни.

Забудовник звинувачення заперечує. Мовляв, ми тут ні до чого, а будівництво – законне.

«Земельна ділянка, яка використовується для будівництва, є законною, тобто ми будуємо на двох земельних ділянках. Ніяких претензій з боку міської влади щодо незаконного використання земельних ділянок до нас не надходило», – повідомив проект-менеджер підрядної організації «Мегапрогрес» Сергій Форсюк.

Форсюк

Сергій Форсюк, проект-менеджер підрядної організації “Мегапрогрес”

Виходить, що вінницьких чиновників усе влаштовує. І нікому немає діла до того, що колись ці будинки просто рухнуть. А якщо і вистоять, то «перекособочаться», потріскаються і тріщатимуть по швах. Чи відомо про таку загрозу пайовикам та покупцям готових квартир? Навряд чи…

А ось житловий комплекс «Набережний квартал». Таку назву має недарма, адже побудований на річці.

«Я пам’ятаю, як тільки він починав будуватися, то тут текла річка. Я не знаю, звідки вона, десь асанізаторські колодязі витікали і впадали в Буг», – розповіла мешканка Вінниці Таїсія Анікіївна.

Знаходимо топографічну карту Вінниці за 80-й рік. Порівнюємо із теперішньою, на якій позначаємо будівельні об’єкти. На місці «Набережного кварталу» і справді тече річка. За нинішнім генпланом міста тут має бути садибна забудова.

За відгуками у інтернет-мережі репутація у компанії не надто прозора. Деякі ЗМІ називають Development Creative Group будівельною фінансовою пірамідою. Інформація про те, кому належить ця «темна конячка»,  у публічному доступі наразі відсутня.

Йдемо далі. Житловий комплекс «Сімейний». Саме тут нещодавно оселився Тимофій із родиною. Скаржиться, що таке помешкання точно не для сім’ї.

«Дуже погані стіни. Холодно, не до кінця дороблені балкони, не запінені внизу, по бокам. Зовсім трохи зараз газу йде, а в хаті дитина маленька», – зазначив мешканець ЖК «Сімейний» Тимофій.

То хто ж контролює нині якість житла, що будується?  Хто гарантує майбутнім мешканцям безпеку та комфорт?

«Міська влада дає дозвіл у вигляді рішення виконкому про дозвіл на проектування. Всі інші процеси: отримання декларації на початок будівництва, контроль за ходом будівництва і прийняття в експлуатацію, – на сьогодні поза межами компетенції міської влади. Цим займається ДАБІ (Державна архітектурно-будівельна інспекція, – ред.)», – констатував директор департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради Олександр Рекута.

Рекута

Олександр Рекута, директор департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради

Донедавна у Вінниці керівником ДАБІ був Сергій Савчук. Саме з його легкої руки отримувалися дозволи на будівництво на вищезгаданих ділянках. Саме за його керівництва були введені в експлуатацію будинки із сумнівною якістю. Тепер пан Савчук обіймає іншу посаду, горизонти його впливу звузились до обласних. А долю Вінницьких новобудов тепер буде вирішувати Олександр Чернега. Ми дуже хотіли запитати Олександра Михайловича, чи збирається він нарешті контролювати недобросовісних забудовників. Втім чиновник так і не знайшов часу, щоб з нами поспілкуватися.

3

Будемо сподіватися, що новий керівник ДАБІ у місті Вінниця обере інший, чесний шлях, відмінний від його попередника. А майбутнім пайовикам «Набережного кварталу» та інших новобудов ми радимо, перед тим, як купувати житло, візьміть карту Вінниці за минулі роки: 80-ті, 90-ті… І знайдіть місце, на якому зводять ваш будинок. Сподіваємося, це буде не річка. І ви у своїй новій квартирі спатимете спокійно.