Ставлення влади до виробництва твердопаливної енергії загрожує енергетичній незалежності України, – Михайло Драч

Активіст «Народного контролю» Івано-Франківщини, голова Громадської спілки «Асоціація виробників теплової енергії на альтернативних видах палива» Михайло Драч виступив  із заявою з приводу катастрофічної ситуації, яка склалася в сфері виробництва теплової енергії на альтернативних видах палива, і загрожує енергетичній незалежності України. Теплопостачальні організації, змушені реалізовувати теплову енергію за ціною меншою реальної собівартості, а отже працювати собі в збиток. Це сталося внаслідок прийняття змін до статті 20 Закону України «Про теплопостачання», а саме впровадження так званого «середньозваженого тарифу», який не враховує специфіки виробництва теплової енергії на об’єктах з малою потужністю. Що в свою чергу призвело до масового закриття по всій Україні котелень, які працюють на твердому паливі

Ще складнішим питанням сьогодні є порядок розрахунків за спожиту теплову енергію. Існує проблема несвоєчасних розрахунків та значної заборгованості. Деякі посадові особи та державні органи взагалі пропонують «надавати теплову енергію в січні, а розраховуватися за неї аж в липні», що є взагалі недопустимим і неможливим з точки зору бухгалтерського обліку та здорового глузду. Виникає гостра нестача коштів необхідних для закупівлі паливної сировини для нормального функціонування котелень. Це швидкими і безповоротними темпами призводить до закриття котелень, втрати робочих місць, втрат значних та суттєвих  надходжень до бюджету.

Ситуація, яка склалася на кінець лютого, є катастрофічною. На багатьох твердопаливних котельнях України, які опалюють школи, лікарні, садочки та інші бюджетні установи, залишилося палива на 2-3 дні. Про те, що котельні можуть зупинитися представники спілки попереджали ще в червні 2017 року.

Також є незрозумілою «активізація» правоохоронних органів, в плані проведення перевірок суб’єктів підприємницької діяльності, які займаються виробництвом теплової енергії на альтернативних видах палива.

Представники спілки підозрюють, що дані негативні дії спрямовані на руйнування альтернативної теплової енергетики та є лобіюванням інтересів компаній-продавців газу чиїмось злочинним умислом, який може завдати мільярдних збитків українській економіці, погіршення експортно-імпортного балансу, інфляційних процесів та підриву стабільності в Україні в цілому.

«Ми вимагаємо терміново внести зміни до статті 20 Закону України «Про теплопостачання» для врегулювання проблемних питань щодо формування та встановлення тарифів на виробництво теплової енергії на установках з використанням альтернативних джерел енергії. Зокрема, встановити тарифи на теплову енергію на рівні 100 відсотків від собівартості 1 гігокалорії виробленої суб’єктом господарювання з використанням природного газу, у разі відсутності для суб’єкта господарювання встановленого тарифу на теплову енергію, вироблену з використанням природного газу, для потреб установ та організацій, що фінансуються з державного чи місцевого бюджету. А також створити сприятливі умови для виробників теплової енергії на альтернативних видах палива, залучивши внутрішніх та зовнішніх інвесторів до даної галузі», – заявив Михайло Драч.