У Луцьку намагаються врятувати пам’ятку культури

У Луцьку громадськість намагається у різний спосіб зберегти нововідкриту пам’ятку архітектури на вулиці Кафедральна, 13, підвали XVII століття. Оскільки орендарі ділянки на відріз відмовляються вкладати кошти, щоб реставрувати унікальний археологічний об’єкт Старого міста, вони при цьому ще й знищують його.

За словами активістів, зараз вирішується доля старовинних склепінь, адже нинішній забудовник уже зруйнував верхній ярус. Кажуть, йому варто лиш залити фундамент і на тому можна ставити крапку.

До слова, виконує будівельні роботи ТОВ «Житлобуд-2», керівником і власником якого є депутат Волинської облради Леонід Стефанович. Замовником робіт виступає ТОВ «ЛУЦЬКМІСЬКБУД».

Керівник «Народного контролю», депутат міськради Павло Данильчук, який не перший рік відстоює пам’ятку, організував термінову зустріч з представниками міської влади, органів культурної спадщини, депутатами та активістів.

Днями він разом з небайдужими містянами намагався зупинити незаконні дії забудовника. Вони викликали поліцію, дзвонили до муніципалітету – проте безрезультатно. Тому вирішили, принаймні, у форматі круглого столу зі спеціалістами знайти спосіб, аби врятувати історичні підвали.

Зустріч пройшла у стінах міської ради 8 грудня. Проте на обговорення не з’явилися представники обласного управління культури. Також не прийшов ніхто з адміністрації державного історико-культурного заповідника «Старий Луцьк».

«Ці всі «листування» ні до чого не призводять. Звернення у правоохоронні органи – також: відкриваються кримінальні провадження, які тривають роками й з часом закриваються. Звернення до Міністерства культури нічим не завершується, відповіді одні й ті самі. Все ж-таки ми тут живемо, це наша історична спадщина, якщо будуть її так знищувати, то що ми лишимо нашим нащадкам. Я не є спеціалістом, але мені небайдужа ця тема. На жаль, реакція контролюючих органів відбувається постфактум. Тому ми маємо реагувати на випередження», – вважає Данильчук.

Краєзнавець Ігор Левчук говорить, що збитки, завдані нововідкритій пам’ятці, сягають більш як три мільйони гривень.

«Роботи, які нині там проводяться, донищать її», – обурився він.

Левчук звернув увагу, що на даний момент немає дозвільних документів на проведення будівельних робіт, є лиш розпорядження про перекриття руху на частині вулиці.

«Для проведення таких робіт повинен бути дозвіл Міністерства культури. Єдині документи, які ніби наявні – дозвіл 2013 року, виданий на Тихона Павлюка (ТзОВ «Луцькміськбуд») та декларація 2011 року. Проте цей дозвіл уже не дійсний, а декларація була видана на зовсім іншого підрядника», – розповів краєзнавець.

Водночас депутат міської ради Микола Собуцький наголосив, що коли на сесії приймали рішення про надання в оренду земельну ділянку, аби її захистити, прописали важливі умови для забудовника.

Він процитував договір оренди, де, зокрема, зазначається: провести усі необхідні археологічні роботи із залученням до них державного підприємства НДЦ «Охоронна археологічна служба України» інституту археології Національної академії наук України; проведення археологічної експертизи; проведення рятівних археологічних досліджень, яка містить об’єкт культурної спадщини; розробити проект відновлення втраченої забудови.

«Дія договору припиняється достроково у разі недотримання орендарем вищевказаних зобов’язань, які виступають першочерговими умовами надання в оренду земельної ділянки», – йдеться у рішенні.

Під час обговорення стало відомо, що від департаменту культури міськради був направлений лист, щоб скасувати статус об’єкта культурної спадщини. Начальник відділу охорони культурної спадщини Петро Троневич переконаний, що підвали були внесені до переліку незаконно.

«У законах щодо культурної спадщини йдеться, що об’єкт має бути повністю досліджений, обмірений, законсервований і лише після того може бути зроблена документація. Археологію зробили лише першого ярусу. Статус пам’ятки був наданий всупереч цим нормам. Дослідження самого об’єкту не завершено», – заявив чиновник.

Він додав, що продовжує досліджувати заступник директора історико-культурного заповідника Віктор Баюк на підставі листа Інституту археології України.

Ця інформація викликала бурхливе обговорення та дискусії серед присутніх.

Зі свого боку Павло Данильчук повернувся до рішення Луцької міської ради і нагадав, що воно не виконується.

«Ми можемо годинами говорити про статуси та про повноваження. Зараз важливим є те, що не виконується рішення міської ради. Необхідно терміново тимчасово зупинити роботи на ділянці», – сказав депутат.

За словами Левчука, припис про тимчасове зупинення робіт може надавати відділ державного архітектурно-будівельного контролю та Волинське обласне управління культури.

Натомість заступник міського голови Костянтин Петрочук пообіцяв обговорити інформацію, отриману під час зустрічі, зі всіма керівниками міста. Тож буде зібрана робоча група, щоб якнайшвидше прийняти рішення.

Після зустрічі депутати міської ради, громадські активісти та журналісти навідалися до обласного управління культури. Вдалося їм поспілкуватися лише із заступником начальника Віталієм Стрільчуком.

Він повідомив, що до кінця року буде прийняте рішення, що робити з історичними підземеллями на Кафедральній, 13.

«Буде засідати колегіальний орган. Мають прибути з Києва фахівці Інститут археології, 14 чи 15 грудня, і дати висновок щодо збереження і подальшої доцільності перебування нововідкритого об’єкта під охороною держави», – розповів Стрільчук.

Також під час засідання будуть розглядати лист від міського департаменту культури про позбавлення об’єкту статусу культурної спадщини.

Водночас присутні депутати міської ради Павло Данильчук, Анна Мовяк та Микола Собуцький написали колективне звернення, аби управління культури якнайшвидше видало припис про тимчасове зупинення робіт на ділянці.

Анна Мовяк

Павло Данильчук