DD_paskal-735x400

День боротьби з корупцією святкують… старі і нові корупціонери, – блог Дмитра Добродомова

За три роки країна так і не побачила головного результату боротьби з корупцією посадок корупціонерів та повернутого країні майна

Сьогодні відзначається Міжнародний день боротьби з корупцією. Хотів би написати, що вітаю з цим святом, але зважаючи на «результати» антикорупційної боротьби в нашій країні – якось не до святкувань.

Боротьба з корупцією має приносити два конкретних результати: посаджені корупціонери та повернуте державі вкрадене у неї майно.

Що ж ми бачимо за три роки роботи? З однієї сторони, ухвалені справді революційні закони, які дали старт для роботи НАБУ, НАЗК, Антикорупційної прокуратури, відкрили реєстри власності і показали статки чиновників завдяки впровадженню системи е-декларування.

В той же час зі всіх VIP-чиновників за минулий рік в Україні сіли в тюрму лише троє слідчих і голова сільради. Це при тому, що всім відомо про корупцію на митниці, на держпідприємствах, в Уряді та інших органах влади. Чисельні депутатські та журналістські розслідування показали, хто очолює корупцію в нашій країні. Але у підсумку маємо поодинокі відставки і жодних ув’язнень.

Із поверненням державі вкраденого майна ситуація не краща. У поточному році вдалося повернути лише 149 тисяч (!) із запланованих 7,7 млрд (!) гривень.

Що робити у цій ситуації?

Перше, є ще надія на роботу слідчих НАБУ (саме вони є ініціаторами нових розслідувань, які 2 роки гальмувалися в ГПУ).

Друге, треба посилювати кримінальну відповідальність за хабарництво на всіх рівнях (включно із запровадженням довічного ув’язнення для ТОП-корупціонерів).

Третє, щоб підозрювані хабарники не втікали за кордон, треба скасувати можливість виходу під заставу для підозрюваних у розкраданні держмайна та спійманих на хабарах чиновників.

Четверте, розглядати розслідувані НАБУ справи має новий Антикорупційний суд, який буде незаангажованим від політичного впливу.

І п’яте, те, про що ми всі говорили цього тижня, – з 2004 року більшість політиків, представлених і сьогодні у Парламенті, обіцяють скасувати недоторканність для «касти обраних». Але і донині ми маємо щоразу проходити всі кола пекла, аби дозволити слідчим розслідувати справи, де підозрюваним є хтось із депутатів.

Чи буде нинішня влада робити бодай крок, аби боротьба з корупцією відбувалась, а не імітувалась? Гадаю, за три роки ми всі побачили справжні наміри і урядовців, і коаліціантів, рішеннями котрих керує Банкова.

Тож, як і три роки тому, починати зміни ми маємо з себе. І, навіть будучи в опозиції, не втомлюватися нагадувати владі, що треба робити.