«Народний контроль» на Вінниччині захищатиме пам’ятки Трипільської культури від незаконних засівань, – розслідування Олексія Мусіровського

 

Земля, на якій є пам’ятки археології, зокрема рештки поселень Трипільських та Черняхівської культур незаконно використовується невідомими особами. Про це «Народному контролю» повідомив житель Немирівського району Вінницької області.

За словами інсайдера, протягом кількох років 72 гектари історико-культурної землі незаконно засіювалися аграрними культурами, що наносить шкоду історичній спадщині Немирівського району.

Історичну спадщину Вінниччини засіяли соєю

Згідно рішень Вінницької обласної ради народних депутатів №33 від 10.06.1971 та №96 від 17.02.1983 на вищезазначених земельних ділянках справді розташовані археологічні пам’ятки місцевого значення: «Поселення трипільської культури ІV-ІІІ тис. до н.е» та «Поселення середньої бронзи ХVІ-ХІV ст.. до н.е.».

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень щодо незаконного використання земель біля Новообиходівської сільської ради в розмірі 72 гектарів, слідчим відділом Немирівського відділу поліції Головного управління Національної поліції Вінницької області 05.11.2015 було внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.197-1 КК України – самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво.

Foto_kriminal_uhvala

Під «прицілом» правоохоронців

У ході слідства встановили, що на початку травня 2016 року посадові особи «ТОВ «СХК» Вінницька промислова група» організували дискування ґрунту та засівання земельних ділянок державної власності соєю. Загальна площа засіяних ділянок складала 73,2856 Га. Це відбулося за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про передачу земельної ділянки у власність або надання в користування.

Під час проведення слідства, на земельних ділянках виявлено дві таблички з написами: «ТОВ «СХК «Вінницька промислова група» с. Нові Обіходи, поле Райгородське, 27,4 Га., соя сорт Берегиня» та «ТОВ «СКК «Вінницька промислова група» с. Нові Обіходи, поле Райгородське, 22 Га., соя сорт Хорол».

Кінцевими бенефіціарами «ТОВ «СХК «Вінницька промислова група» є ГЕРЕГА ГАЛИНА ФЕДОРІВНА  та ГЕРЕГА ОЛЕКСАНДР ВОЛОДИМИРОВИЧ.

Наразі інформація про надання підозрюваним повідомлень чи проголошення судом вироку в справі, у реєстрах не міститься.

В «Епіцентрі» подій

Відповідно до відомостей пошукової системи «YouControl», «ТОВ «СХК «Вінницька промислова група» є членом групи компаній «Епіцентр», що є власністю Гереги Олександра Володимировича, в минулому, народного депутата України від Партії регіонів.

Пана Герегу підозрюють у численних порушеннях законодавства, зокрема, в незаконному захопленні земельних ділянок.

foto_gerega Foto_epicentr

Чи буде покарання за незаконне використання історико-культурної спадщини?

Відповідно до статті 298 Кримінального кодексу України, незаконне проведення археологічних розвідок, розкопок, інших земляних чи підводних робіт на об’єкті археологічної спадщини караються штрафом до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, обмеженням волі на строк до двох років, або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років або без такого.

Відповідно до статті 44 Закону України «Про охорону культурної спадщини», за проведення будь-яких незаконних робіт, що можуть завдавати або завдали шкоди пам’ятці, її території, охоронюваній археологічній території, охоронним зонам, історичним ареалам населених місць, – передбачається штраф у розмірі від тисячі до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За даними моніторингу державних реєстрів інформації щодо порушення посадовими особами «ТОВ «СХК «Вінницька промислова група» кримінальних проваджень за ст. 298 ККУ чи притягнення уповноваженими органами посадових осіб за ст. 44 ЗУ «Про охорону культурної спадщини» журналістами не виявлено.

Зважаючи на викладене вище, Вінницьким осередком «Народного контролю» готується звернення до Управління охорони культурної спадщини Міністерства культури України про вжиття заходів щодо збереження історичної спадщини та притягнення винних до відповідальності.

 

Політична заява Вінницького осередку Народного контролю

         Незаконне використання археологічно-важливих земель – це посягання на історичний спадок Української нації, що є страшним злочином. Трипільські та Черняхівські племена відіграли важливу роль у формуванні первісного суспільства на території України та є найдавнішими пращурами слов’ян-праукраїнців. Саме тому «Народний контроль докладе всі зусилля, щоб винних було покарано, – прокоментував лідер «Народного контролю» на Вінниччині Володимир Воловодюк.

Історична довідка

         За чотири тисячі років до н.е. (коли первісні люди освоїли використання міді – першого металу)  на території України мешкали численні племена трипільської культури.

Протягом 4-2 тисячоліть до н.е., трипільці освоїли велику територію: басейни річок Прут, Дністер, Південний Буг, Дніпро; Волинь, Поділля, Північне Причорномор’я тощо.

У 1899 році археолог Вікентій Хвойка відкрив біля села Черняхова (Київщина) пам’ятки культури слов’янських племен, що жили на Подніпров’ї та Подністров’ї в ІІ-VІІ ст. Відтоді на території України археологами досліджено понад 2 тисячі поселень Черняхівської культури.

 foto_tripillya