Аферисти онлайн: за якими схемами працюють інтернет-шахраї

Зручно, швидко, а головне – дешево. Нині важко уявити вітчизняний ринок торгівлі без інтернет-магазинів. Доля інтернет-покупців за 5 років збільшилась на 1 млн чоловік. У всесвітній павутині крутяться шалені суми. На великі гроші традиційно злітаються і шахраї. Як замість омріяної покупки не залишитися з носом, дивіться у програмі «Народного контролю».

На гачку в аферистів

Одяг, техніка чи навіть авто. Сьогодні в інтернеті, як стверджує реклама одного популярного ресурсу, продається все. Привабити наднизькою ціною – перший крок аферистів.

Юрій Заскока, начальник відділу протидії кіберзлочинів Дніпровської поліції

Юрій Заскока, начальник відділу протидії кіберзлочинів Дніпровської поліції

«Зловмисники розміщують об’яву про продаж якихось товарів. Свідомо ставлять ціну нижче ринкової, чим приваблюють добропорядних громадян. Далі, мотивуючи тим, що хочуть себе убезпечити від шахрайств, просять внести часткову або 100% передоплату . Схема найпопулярніша і стара як світ, та люди й досі ведуться. Аби це довести ми створюємо інтернет-магазин у соцмережі. Вказуємо, що працюємо лише після передоплати, бо, мовляв, всі товари у нас на замовлення», – зазначив начальник відділу протидії кіберзлочинів Дніпровської поліції Юрій Заскока.

Журналісти створюють фейкову сторінку у соцмережі

Журналісти створюють фейкову сторінку у соцмережі

Лише за день майже з десяток потенційних жертв готові скидати нам гроші.

Шахраї у сфері інтернет-комерції полюють не лише за довірливими покупцями. Навіть продаючи щось, ви можете потрапити на гачок аферистів. Дар’я колись виставила оголошення про продаж велосипеду. Вже через кілька годин подзвонив молодий чоловік та сказав, що хоче купити велосипед у подарунок племіннику. Дівчина домовляється зустрітися з потенційним покупцем.

Дар’я, жертва аферистів

Дар’я, жертва аферистів

«Вранці наступного дня дзвонить потенційний покупець та каже, що не може вирватись з роботи, тому викличе таксі, аби продавець привіз велосипед до його офісу. Тож, коли приїхало таксі ми під’їхали до оговореного місця», – розповідає Дар’я.

Таксі припаркувалося біля торгівельного центру

Таксі припаркувалося біля торгівельного центру

Потенційний покупець не з’являється, телефоном пояснює: шеф не відпускає його з роботи. І просить продавця підійти до його офісу, щоб розрахуватися. Таксі не викликало жодних підозр – виглядало геть звичайно: з шашкою і візитівками однієї з Дніпровських служб.

«Мій чоловік вийшов, піднявся у призначене місце, подзвонив потенційному покупцеві, той не взяв слухавку. Чоловік вже запідозрив недобре. Вийшов на вулицю, таксі вже не було. Виявляється – у службі, де мало б числитись авто, ні про транспорт, ні про конкретний виклик нічого не знають. На камерах відеоспостереження – сліпа зона. Правоохоронці кажуть, такий випадок – не поодинокий», – додає дівчина.

Юрій Заскока, начальник відділу протидії кіберзлочинів Дніпровської поліції

Юрій Заскока, начальник відділу протидії кіберзлочинів Дніпровської поліції

«Зловмисники не дурні люди, інколи мають доступ і до камер відеоспостереження. Якщо таке сталося, треба повідомити правоохоронцям все, що знаєш: номер авто, колір, марку, номер мобільного телефону та прикмети особи. Дар’я так і зробила. Написала заяву до райвідділу, в якій подала усю відому їй інформацію. Та, на жаль, результатів нема і досі», – розповідає начальник відділу протидії кіберзлочинів Дніпровської поліції Юрій Заскока.

Купуючи кота в мішку

Ледь не щодня з’являються нові методи видурювання грошей. В інтернеті можна наштовхнутися і на сайт-підробку.

«Скопіювати сторінку якогось сайту дуже просто. Тож зловмисники вимагають передоплату з кількох покупців і зникають. Гроші потім переводять на картку фізичної особи і просто знімають їх», – каже начальник управління захисту прав споживачів у Дніпропетровській області Юрій Кіслейко.

Юрій Кіслейко, начальник управління захисту прав споживачів у Дніпропетровській області

Юрій Кіслейко, начальник управління захисту прав споживачів у Дніпропетровській області

Відрізнити справжній інтернет-магазин від створеного аферистами сайту – можна. На сайті з підробками частіше за все немає контактних даних та міських телефонів, тільки мобільні. Ніяких адрес та відгуків покупців.

Андрій сам торгує через інтернет, каже, що покупцеві варто звертати увагу на деталі.

Андрій Черток, підприємець

Андрій Черток, підприємець

«На нашому сайті є відео з нашого магазину, його фото. Ми завжди кажемо – можете зайти подивитись, ми розташовані у Дніпрі. В нас є сторінки у соціальних мережах, відео про наш товар. Тобто люди можуть все це бачити», –розповідає підприємець.

Шахраї ж звісно не витрачають стільки часу та зусиль на створення якісних сайтів, відео чи сторінок. Адже хто його знає, коли ресурс доведеться чистити під нуль. Отже, купуючи товар в інтернеті, фактично, ви купуєте кота в мішку

«Ми не продаємо товар з передоплатою – людей лякає передоплата. Я навіть дозволяю зняти целофан, понюхати парфуми, і, якщо в людини виникає сумнів, товар можна повернути за наш кошт», – додає Андрій.

Вносити передоплату категорично не радять у службі захисту споживачів. Наголошують, оплачувати можна лишень тоді, як ви впевнитесь, що отримали саме те, що замовляли.

Юрій Кіслейко, начальник управління захисту прав споживачів в Дніпропетровській області

Юрій Кіслейко, начальник управління захисту прав споживачів в Дніпропетровській області

«Перевірте, чи не використовувався товар. Це можна визначити візуально, чи немає подряпин, відколів. Тільки після цього оплачуйте товар, якщо він вам дійсно підходить», – розповідає Юрій Кіслейко, начальник управління захисту прав споживачів в Дніпропетровській області.

За законом про захист прав споживачів, у вас навіть є право повернути товар впродовж 14 днів. Але тільки в тому разі, якщо продавець надав вам чек. Довести факт шахрайства з боку інтернет-магазину ви зможете також, маючи документи, що підтверджують факт покупки.

«Гарантійний талон має бути заповнений вірно і головне – це, звісно, підтверджувальні документи. Це можуть бути чеки, квитанції, договір купівлі-продажу. На це завжди варто звертати увагу», – додає Кіслейко.

Якщо ж вас ошукали онлайн-шахраї, усю відому вам інформацію передайте правоохоронцям. Важливо все: номера телефонів, банківських карток та копія переписки. В кіберполіції запевняють – знайти можна будь-кого, щоправда, це довга та марудна справа. Від біди подалі радимо усім бути пильними та пам’ятати: аферисти тільки й чекають, що ви сліпо повірите в халяву.