У Тернопільській школі мистецтв діти навчаються у класах без вікон

Тернопільська обласна експериментальна комплексна школа мистецтв ім. І. Ґерети – єдина школа в Україні, де можна отримати подвійні атестати: про середню освіту та мистецьку. Заклад понад 20 років тому заснували як експериментальний, та розмістили у колишньому приміщенні тернопільського радіо, яке було зовсім непристосоване до навчального процесу. Школа користується неабиякою популярністю, проте гострою проблемою залишається нестача приміщень.

У кабінетах площею менш, ніж 12 метрів квадратних, навчається по 20 дітей. Педагогічний колектив та батьки вже не один рік марно благають чиновників збільшити площу класів або виділити нові.

«Буває душно та тісно. У школі є такі класи, де немає вікон та дверей. А деякі уроки взагалі проводяться в учительській», – розповідає учениця школи мистецтв Христинка.

Батьки додають, проблема не лише у маленьких приміщеннях.

«Не вистачає навчальних класів, залу для занять хореографією, залу для занять вокалом. Також у школі немає їдальні, дітки змушені ходити у школу №24. У нас немає медсестри та є лише дві вбиральні на всю школу: дітки за одну перерву навіть не встигають туди піти», – нарікає мама учениці ТОЕКШМ ім. І. Ґерети Ірина.

Заступник директора школи провела журналістам «Народного контролю» екскурсію по навчальному закладу. Силами батьків і педагогів тут свіжі ремонти, проте проблеми це не вирішило.

«Наприклад, у кабінеті 4-го класу парти поставлені надто близько одна від одної, звісно це не відповідає санітарним вимогам. В актовому залі, де діти займаються танцями, немає жодного вікна. Це неприпустимо, щоб малеча танцювала в таких умовах. В іншому танцювальному залі ситуація не краща: там вікна вздовж всієї стіни. Коли у них вдаряє сонце – всі дітки мокрі, не мають чим дихати», – показує заступник директора з навчально-методичної роботи ТОЕКШМ ім. І. Ґерети Світлана Кучинська.

Також жінка провела журналістів «Народного контролю» в офісні приміщення, які вони змушені орендувати.

 «Орендуємо другий поверх. На весь офісний центр тут також лише дві вбиральні. Їх відвідують не лише наші діти, а й чужі працівники. Через це неодноразово виникали плачевні ситуації», – каже Світлана Євгенівна.

Попри ці обставини в школу просяться щоразу більше дітей, проте прийняти їх неможливо, причина банальна – немає де посадити.

Журналісти поспілкувалися і з директором школи мистецтв. Він – заслужений працівник культури України. Хвалиться – за один навчальний рік його учні здобули 83 нагороди, зокрема і міжнародні.

 «Проблема з приміщенням існує вже 23 роки. Влада і голови ОДА міняються, я вже їх 7-8 пережив, а ситуація досі незмінна. Лише обіцянки: буде, постараємось, зробимо, не переживайте», – у безнадії каже директор ТОЕКШМ ім. І. Ґерети Остап Гайдукевич.

Щоб розібратися у ситуації, журналісти «Народного контролю» вирушили до обласної ради. Там пояснили, школа перебуває на співфінансуванні  з міською владою. Тому вирішувати проблему потрібно комплексно.

«Ми будемо пробувати говорити з міським головою. Думаю, що цього разу ми вийдемо на робочу групу за участю батьків, педагогічних працівників, органів самоврядування і адміністрації з тим, щоб напрацювати конкретні кроки», – запевнив заступник голови Тернопільської обласної ради Любомир Крупа.

Добудувати школу не так просто – додають чиновники. Є проблема з коштами та вільною землею. Проте в міськраді повідомили, що варіанти виходу із ситуації є. А затягує співпрацю саме обласна рада!

«Школа перебуває на обласному балансі, оскільки засновником є обласна рада. Іншим варіантом була передача цієї обласної школи мистецтв на рівень міста Тернополя. В нас є більший ресурс для її утримання та розвитку. Ми пропонували цей варіант обласній раді, проте вони затягують з відповідями і ще досі не визначилися, який буде формат нашої співпраці. Тому поки облрада як засновник школи нам не відповість – ми безсилі», – пояснює заступник Тернопільського міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Леонід Бицюра.

«Народний контроль» буде стежити за перебігом справи.